25 May 2024 Saturday
Twitter

AYDIN GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRÜ FUAT FİKRET AKTAŞ, VODAFONE AKILLI KÖY`DE

Vodafone Akıllı Köy'de hayvancılıkla uğraşan üreticileri bilgilendirmek ve hayvancılık sektörünün sürdürülebilirliğini artırmaya yönelik yapılan eğitimlere Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş katıldı.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunma hedefiyle Aydın'da hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy'de, Veteriner Hekim Ufuk Sayın tarafından hayvancılıkla uğraşan üreticilere yönelik verilen hayvancılık eğitimine katıldı. İl Müdürü Aktaş'a eğitim sırasında Koçarlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Yağan, Veteriner Hekim Cemal Tunak, Ziraat Mühendisleri Aslı Bakırcı, Zeynel Gül, Mutlu Aktaş, Hasan Şadi Çelik, Veteriner Hekim Dr. Hakan Sarali Germencik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veteriner Hekimi Rıza Çağatay ve Veteriner Hekim Tufan Cihan eşlik etti.

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, "Vodafone Akıllı Köy'de yapılan çalışmaları yakından takip ediyoruz ve destekliyoruz. Küçük aile çiftçiliğine yönelik süt sağım tesisi, akıllı mera çalışmaları yaptılar. Bunları faydalı olarak değerlendirmek sizlerin elinizde. Köy halkı olarak hayvanlarınızı merada kontrollü otlattığınızda ve burada kurulan süt sağım tesisine ineklerinizi getirdiğinizde veriminizi artırmış olacaksınız" dedi.  

226.000 m2'lik mera alanı, Aydın Valiliği, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kasaplar Köyü halkı tarafından 5+5 yıllığına ıslahı ve bakımı karşılığı proje kullanımına verilen ve Vodafone Akıllı Köy için tüm iş ortaklarının katkısıyla yatırım yapılacak olan Türkiye'nin ilk Akıllı Mera Sistemi'nin kurulduğu Vodafone Akıllı Köy'de tamamlanan toplu sağım ve süt soğutma sistemi, modern mera (otlak) alanının üreticelere sağlayacağı olanaklardan bahsedildi.

Günümüzde teknolojinin tarım için büyük avantajlar sağladığını belirten TABİT Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım,  maliyetleri düşürmekle kalmayıp çiftçinin ağır yükünü hafifleten çalışmalar yaptıklarını ve bunlardan biri olan Akıllı Mera ile hayvancılık üretiminde verimin ve karlılığın artacağını dile getirdi.

Veteriner Hekim Ufuk Sayın tarafından verilen eğitimde buzağılarından doğumundan bakımına, doğum öncesi ve sonrası neler yapılması gerektiği, süt verimleri döneminde ineklerin bakımı ve beslemesi hakkında sunum yapıldı.

Sunumun tamamlanmasının ardından Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Veteriner Hekim Ufuk Sayın eğitime katılanların sorularını yanıtladı.

tabit.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.