02 October 2023 Monday
Twitter

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI AHMET EŞREF FAKIBABA VODAFONE AKILLI KÖY`Ü ZİYARET ETTİ

Bakan Fakıbaba, dünyanın ve Türkiye'nin uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış ilk akıllı köyü olma yolunda hızla ilerleyen ve 5 yılda 15 milyar TL'lik ekonomik değer yaratması beklenen Vodafone Akıllı Köy'deki son gelişmeler ve gelecek hedefleri hakkında TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın'dan bilgi aldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Vodafone'un ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkıda bulunma hedefiyle TABİT ortaklığında Aydın'da hayata geçirdiği Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret etti.

Bakan Fakıbaba'ya ziyareti sırasında Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Ak Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Aydın İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Aydın İl Emniyet Müdür Yardımcısı Aykut Uyar, Aydın İl Jandarma Komutanı J.KD.ALB. Selahattin Acara, Koçarlı İlçe Kaymakamı Fırat Çelik, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Mera Komisyonu Müdürü Metin Akural, Koçarlı İlçe Jandarma Komutanı Yasin Tiryaki, Koçarlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Yağan, İncirliova İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Basri Özdemir, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, Koçarlı Bağarası Sulama Birliği Başkanı Nedim Kaplan eşlik etti.

Bakan Fakıbaba, dünyanın ve Türkiye'nin uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış ilk akıllı köyü olma yolunda hızla ilerleyen Vodafone Akıllı Köy'deki son gelişmeler ve gelecek hedefleri hakkında TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın'dan bilgi aldı. Ziyareti sırasında Vodafone Akıllı Köy'de çiftçilerin verimlilik ve gelir seviyesini artırmak üzere kurulan yüksek tünel seralar, tarımsal NFC teknolojisi, malçlı üretim, sensör teknolojisi gibi uygulamalar hakkında Bakan Fakıbaba'ya ayrıntılı bilgi verildi. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Türkiye'de tarıma yön verecek böyle bir projenin hayata geçirilmesinden gurur duydum. Tarımda teknolojinin kullanılmasına çok önem veriyoruz. Aydın'ın Kasaplar Köyü'nde hayata geçirilen Vodafone Akıllı Köy'de olduğu gibi çiftçimizi yeni nesil teknoloji ve bilgiyle buluşturup üretimi daha da artıracağız. Her ile üç tane kurulacak 250 örnek köy projesi için kolları sıvadık. Bu projede yer alan TABİT, Vodafone ve diğer iş ortaklarının çabalarının ve heyecanlarının devam etmesini dilerim. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak her zaman desteğe hazırız" dedi. 

TABİT Kurucu Ortağı Tülin Akın, "Geleneksel tarım yöntemlerini ileri teknolojinin olanaklarıyla birleştiren yeni nesil kırsal yaşam modelinin sunulduğu Vodafone Akıllı Köy'de uygulanan teknolojiler ve nitelikli bilgi ile 5 yılda 642 bin çiftçiye ulaşılarak toplam 15 milyar TL'lik ekonomik değer yaratmayı hedefliyoruz. Bizim amacımız projemizin yaygınlaşması. Aile çiftçiliği ile uğraşan çiftçilerimizin burada yapılan çalışmaları yerinde görebilmesini ve bu projeden ilham alıp kendi köylerinde de teknolojiyi uygulayarak verimliliklerini artırabileceklerini göstermeyi hedefliyoruz. Sayın Bakanımızın Vodafone Akıllı Köy'ü ziyareti, bizlere bir kez daha doğru yolda olduğumuzu gösterdi; kendilerinin ilgi ve desteği bizi çok mutlu etti" diye konuştu. 

Adına zeytin fidanı dikildi

Modern sera uygulamalarından toplu sağım ve süt sağım sistemine, su ve gübre yönetim merkezinden toprak analiz laboratuvarlarına kadar çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak pek çok imkân sunan Vodafone Akıllı Köy'de proje uygulama sahasını gezen Bakan Fakıbaba'ya, teknik saha gezisinde Vodafone Akıllı Köy iş ortaklarının katkılarıyla yapılan çalışmalar hakkında yerinde bilgi verildi. Bakan Fakıbaba, teknik saha gezisinin ardından, kendisine armağan edilen zeytin fidanına isminin yazılı olduğu kartı taktı. 

tabit.com.tr
  • Site Yorumları
  • Facebook Yorumları Facebook Yorumları
Yeni yorum yaz
Henüz bir yorum yazılmadı. İlk yazan siz olabilirsiniz.